Male
Age : 39

Mesazh nga akaliptos Mon Feb 25, 2008 4:36 pm

Vllaznia e treta, "aromė" evropiane

Edhe pse ka nė kontingjentin e saj golashėnuesin mė tė mirė tė kampionatit, Vllaznia ka vajtur pėr tė gjetur rrugėn e rrjetės pėrballė skuadrės qė renditet e fundit nė Superiore. Skuadra e drejtuar nga Mirel Josa ka fituar 2-0 pėrballė Skėnderbeut, megjithatė nuk ka arritur tė paraqitet nė formėn mė tė mirė. Dy gola tė shėnuar nė fund tė ēdo pjese, fillimisht me mbrojtėsin kongolezo-gjerman, Sasha Delain, dhe mė pas me sulmuesin kosovar, Jusufi. Megjithatė, kuqeblutė u gėzohen 3 pikėve tė radhės, tė cilat i kanė ngjitur nė vendin e tretė tė klasifikimit, duke kaluar Tiranėn dhe Elbasanin.

Takimi ka filluar me vendasit menjėherė nė sulm, e brenda 15 minutave janė regjistruar tre raste tė mira pėr shėnim nga Sinani, megjithatė goleadori shkodran nuk ka arritur tė gjejė rrjetėn. Vendasit kanė vazhduar tė kenė fjalėn e parė nė lojė, por nėnvlerėsimi ndaj kundėrshtarėve ka bėrė qė lojtarėt shpeshherė tė ndodheshin jashtė pozicioneve nė fushė, duke lėnė hapėsira tė rrezikshme. Kėto pakujdesi janė shfrytėzuar nga korēarėt, tė cilėt kishin zgjedhur kundėrsulmin si taktikė kryesore. Nė tė 24-ėn miqtė kanė rrezikuar tė shėnojnė me Shtupinėn: sulmuesi shkodran ėshtė gjendur pėrpara portės kuqeblu, tė mbrojtur nga Olsi Bishani, por nuk ka ditur tė shfrytėzojė mundėsinė e dhėnė. Shtupina ka pasur mundėsi tė shėnojė nė portėn e skuadrės sė vendlindjes edhe disa momente tė tjera tė pjesės sė parė, megjithatė i ka munguar qetėsia pėrpara portės. Pikėrisht atėherė kur dukej se skuadrat do tė shkonin nė pushimin mes pjesėve nė barazim pa gola, situata ėshtė ndryshuar nga Sasha Delain. Mbrojtėsi ka dalė nė ndihmė tė sulmit dhe nė sekondat shtesė ka devijuar saktėsisht me kokė njė kros tė Kaēit nga e djathta.

Pjesa e dytė e lojės ka qenė e njėjtė me tė parėn, me shkodranėt qė sulmonin dhe i provonin tė gjitha dhe nga kampi tjetėr korēarėt qė mendonin tė mos pėsonin e tė kundėrsulmonin rrezikshėm. Vetėm 3 minuta pas fillimit tė fraksionit tė dytė tė lojės, Sinani ka lėshuar njė gjuajtje e fortė drejt portės, por topi ėshtė frenuar nė shtyllė. Pėr tė shėnuar rrjetėn e sigurisė, atė qė mbylli virtualisht ndeshjen ka menduar kosovari Jusufi. Nė minutėn e 2-tė shtesė pas pėrfundimit tė kohės sė rregullt, sulmuesi, i hedhur nė lojė si zėvendėsues i Gilman Likės, ka gjetur rrugėn e rrjetės. Pas kėsaj fitoreje, Vllaznia e sheh veten nė zonėn e kupave tė Evropės, ai qė ėshtė edhe objektivi i kėtij sezoni. Ndėrkohė, mund tė thuhet se janė rindezur edhe shpresat pėr titull, pasi tashmė Dinamo kryesuese ėshtė vetėm 7 pikė larg. Skėnderbeu vazhdon tė qėndrojė sa pėr statistikė nė Kategorinė Superiore, pasi pavarėsisht rezistencės nė ndeshje tė caktuara, korēarėt duken gjithmonė e mė shumė si njė skuadėr "e denjė" pėr Kategorinė e Parė.